تجزیه و تحلیل اقتصادی

European young woman with long fair hair pointing upwards standing near grey wall with colorful business idea sketch drawn on it. Concept of creativity and brainstorming (European young woman with long fair hair pointing upwards standing near grey wal


بر هر مدیر بنگاه و اداره کننده سازمان واجب است تا همیشه نگاهی به جریانات موثر بر صنعت و سازمان خود داشته باشد. تعریف جریانات موثر و نحوه اثرگذاری آنها و میزان اثرپذیری جامعه و سازمان خصوصی خود را باید در علم اقتصاد جویا شوید. اساسا اقتصاد شاخه‌ای از علوم اجتماعی است که به تحلیل تولید، توزیع، مصرف و کلا گردش کالاها و خدمات در جامعه و در ادامه تحلیل ترکیبی از اقتصادها و تاثیرشان بر جوامع یکدیگر می‌پردازد. تقسیم‌بندی پایه‌ای اقتصاد به شکل اقتصاد خرد در برابر اقتصاد کلان است. اقتصاد خرد بررسی کننده رفتار عوامل پایه‌ای جامعه شامل عوامل فردی (خانواده­ها_خریداران و شرکت_فروشندگان) را بررسی می‌کند و اقتصاد کلان عوامل مؤثر بر اقتصاد خرد را بررسی می­کند. این عوامل شامل بیکاری، تورم، رشد اقتصادی و تصمیمات سیاسی و مالی می­شود.

یکی از رشت­های اقتصاد کاربردی  “اقتصاد کسب و کار” است که از تئوری‌های اقتصادی و روش‌های کمی برای آنالیز شرکت‌های تجاری و عوامل مؤثر در ساختار سازمانی، روابط شرکت‌ها با بازار کار، بازار سرمایه و محصولات استفاده می‌کند. اقتصاد کسب و کار بخشی جدایی ناپذیر از اقتصاد سنتی است، که با بهره‌گیری از مفاهیم اقتصادی به توسعه کسب و کار کمک می‌نماید. اقتصاد کسب و کار یک ابزار تصمیم‌گیری مدیریتی و برنامه‌ریزی برای مدیران بشمار می‌آید. به عبارت دیگر، اقتصاد کسب و کار، استفاده از اقتصاد کاربردی در مدیریت کسب و کار می‌باشد.

اقتصاد در تمامی ابعاد جامعه کاربرد دارد. ابعاد گسترده علم اقتصاد موجب شده تا ارزش آشنایی به علم اقتصاد به طور روزانه رو به افزایش باشد. برخی از ابعاد علم اقتصاد بازرگانی، دارایی، مدیریتی، صنعتی، فرهنگ، مراقبت بهداشتی، جرم و جنایت، آموزش و پرورش، خانواده، حقوق، سیاست، مذهب، نهادهای اجتماعی، جنگ، علم … می باشد.

تفاوت دیدگاه­ها در علم اقتصاد موجب شده تا مکاتب مختلف اقتصادی بوجود آید. این تفاوت موجب ارزش این علم و افزایش کاربرد این علم می باشد.

گسترش روزافزون دامنه فعالیت علم اقتصاد در علوم مختلف موجب شده است تا این علم حتی برای پایدار نگاه داشتن محیط زیست کره زمین و بررسی تاثیرات مختلف مناطق جغرافیایی بر یکدیگر، شاخه اقتصاد محیط زیست تأسیس کند و نیز مطالعاتی در زمینه اقتصاد بوم‌شناختی برای زیست بوم­های مختلف ارائه دهد، تا جایی که این مطالعات تاثیرات مستقیم بر رشد صنایع منطقه­ای و نیاز جوامع مختلف جغرافیایی را بررسی و حتی پیش­بینی می­کند. این مثال در ظاهر ساده نشان دهنده اهمیت علم اقتصاد و تاثیر آن بر جوانب مختلف جامعه جهانی است. لذا مطالعه اقتصاد و آگاهی حداقلی از این علم بر هر مدیری از اهم واجبات است.

مقاله

اقتصاد خرداقتصاد کلاناقتصادیتجزیه و تحلیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *