برنده-برنده- برنده


مدتی است که اصطلاح برنده-برنده در مراودات و معاملات باب شده است ولی متاسفانه این اصطلاح همپوشانی لازم را ندارد. پسندیده است که در مراودات انتفاع طرفین معامله بعلاوه خیر و صلاح اکوسیستم معامله نیز  مطرح است.

معاملاتی که یکطرف متضرر و مقبون شده است و به هر نحوی اصطلاحا سرش کلاه رفته است و برنده بودن تنها یک طرف معامله را همه می­دانیم و امیدوارم که مورد تائید هیچ یک از خوانندگان عزیز نباشد.

اما موضوع ما معاملاتی است که طرفین معامله انتفاع می­برند ولی اکوسیستم متضرر می­شود. بهتر است با مثالی توضیح بدهم. زمانی که مجری یک از برنامه­های تلویزیون از یکی از توزیع‌کنندگان و فروشندگان مواد مخدر که دستگیرشده بود سؤال کرد که آیا از کار خود پشیمان نیستی؟ پاسخ داد: خیر، چون جنسی که به مشتریانم می‌دادم بسیار عالی بود. هم من از فروش خود لذت می‌بردم، هم مشتریانم  از جنسی که می‌بردند کاملاً راضی بودند! این فروشنده از آنجایی‌که هم خودش و هم خریدار از معامله راضی هستند از کارش راضی بود ولی به این توجه نکرده بود که جامعه کاملاً در حال ضرر کردن است؛ لذا هنگامی‌ که در حال فروش یک محصول یا خدمت هستیم پیرامون­مان را هم در نظر داشته باشیم و الّا فروش پایدار نخواهیم داشت.

درست است که هر دو طرف معامله راضی هستند لیکن خانواده آنها و کل جامعه متضرر از این مراوده است. یا برای مثالی دیگر، کالایی که بعد از احتکار به علت تقاضای زیاد بازار با قیمت بالاتر به نیازمندان ارائه می­شود حتما که (به علت ناآگاهی مشتری) معامله موجب رضایت هر دو طرف معامله خواهد بود لیکن تنها نگاه آگاهانه بیرونی توان شناسایی ضرر بزرگ جامعه و عدول از مبانی اخلاق را دارد. لذا واجب است تا ضرر نکردن و حتی برنده بودن اکوسیستم معاملات نیز دیده شود. معاملات و مراوداتی که تنها دو طرف معامله منتفع شوند و اکوسیستم معامله به هر نحوی متضرر شود، مورد نظر ما نیست. منظور از اکوسیستم، هر چیزی است که پیرامون ما است، جاندار و بی­جان، فیزیکی و شیمیایی، اعتقادی و اخلاقی، حتی خارج از زمان جاری و باتاثیرات آتی تا تمام کائنات است. کائناتی که به واسطه اعتقاد و جهان بینی افراد متنوع است و تعاریف و تعابیر متنوعی چون کارما و جزا و پاداش دارد.

مقاله

بازاربرندهکسب و کارمعاملات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *